Na Pedagogické fakultě UP v Olomouci je možno studovat tři typy studijních programů – bakalářský, magisterský a doktorský, a to v prezenční a kombinované formě. Pro uchazeče s ukončeným středoškolským vzděláním s maturitou jsou určeny bakalářské a magisterské studijní programy.
Magisterské studium je jednooborové nebo dvouoborové se standardní délkou studia 4, 5 nebo 6 let. Magisterské studium i navazující magisterské studium je ukončeno státní závěrečnou zkouškou, jejíž součástí je obhajoba diplomové práce. Absolventům magisterského a magisterského navazujícího studia se vydává diplom a dodatek k diplomu, tzv. Diploma supplement (v anglickém jazyce) a je jim přiznáván akademický titul „magistr“ (ve zkratce Mgr.).
Na fakultě mohou studovat také handicapovaní studenti, neboť fakulta disponuje bezbariérovými přístupy.
V bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech je uplatňován kreditový systém ECTS.
Na Katedře českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci můžete studovat studijní obor:
Učitelství českého jazyka a literatury pro 2. stupeň základních škol
(Mgr., 2 roky studia, dvouoborové studium, prezenční nebo kombinovaná forma)
Charakteristika oboru
Jde o studium zaměřené v návaznosti na bakalářský studijní obor na zvládnutí základních odborných kompetencí v daných disciplínách. Ty jsou v magisterském studijním programu dále rozvíjeny, důraz je nově kladen na oborovou didaktiku předmětu a pedagogickou praxi.
Absolvent oboru bude vybaven základními znalostmi z výše uvedených disciplín. Dále bude v didaktice českého jazyka i ve všeobecných disciplínách připravován na změny týkající se vzdělávání především na 2. stupni základní školy. Příprava absolventa povede k jeho flexibilitě, bude připraven k reflexi společenských změn ve výuce a bude umět aplikovat aktuální znalosti a dovednosti do výuky.
Profil a uplatnění absolventa
Profil absolventa je určen obsahovou stránkou jeho vysokoškolské přípravy v bakalářském studijním programu, v navazujícím magisterském studijním programu je obohacen o další disciplíny jazykovědné a literárněvědné, nově o disciplíny didaktické. Poznatky z nich student uplatňuje v průběhu pedagogické praxe, jež je součástí modulu předmětů společného základu.
Po absolvování studia získává student titul magistr a je vybaven potřebnými kompetencemi především pro vykonávání profese učitele českého jazyka na 2. stupni základní školy. Své znalosti a dovednosti může využít v dalších vzdělávacích zařízeních, jako jsou knihovny, pedagogická centra, instituce zabývající se volnočasovými aktivitami dětí a mládeže apod. Vzhledem k rozsahu jazykových disciplín a získaných kompetencí se mohou absolventi uplatnit také v oblasti médií (tisk, rozhlas a televize) či odborech veřejné správy.
Požadavky přijímací zkoušky
Přijímací řízení
Ke studiu budou přijímáni absolventi bakalářského studia Českého jazyka a literatury v rámci studijního programu Specializace v pedagogice. Absolventi bakalářského studia českého jazyka v jiných studijních programech (Filologie) jsou povinni v rámci přijímacího řízení doložit absolvování modulu pedagogické propedeutiky v rámci celoživotního vzdělávání.
Podrobné informace k přijímacímu studiu naleznete zde: http://www.pdf.upol.cz/menu/prijimaci-rizeni/bakalarske-a-magisterske-studium/
Přijímací zkoušky
Profilový test v rozsahu bakalářského studia Českého jazyka a literatury se zaměřením na vzdělávání – 50 otázek s nabídkou čtyř odpovědí, z nichž pouze jedna je správná.
V případě počtu uchazečů, který výrazně nepřekročí kapacitu studijního oboru, může děkan fakulty uchazečům o studium prominout přijímací zkoušku.
Další informace naleznete zde.